Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Wyższa ulga na kasę fiskalną od 2018 r.

Wyższa ulga na kasę fiskalną od 2018 r.

Kilka dużych branż począwszy od 2019 r. będzie musiało rozpocząć ewidencjonowanie sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej online. Wymiana urządzenia to spory koszt, jednak resort finansów przewidział możliwość skorzystania z ulgi na kasę nie tylko dla nowych podatników, ale też dla wymieniających ją w związku z wprowadzonym obowiązkiem. Ulga na kasę ma być wyższa od 2018 r., jednak wydłużony ma też zostać okres, w którym będzie można ją stracić. Sprawdź, jakie przepisy mają wejść w życie w 2018 r.

Planowana na 2018 r. nowelizacja ustawy o VAT oraz ustawy – Prawo o miarach zapoczątkuje reformę systemu kasowego w Polsce. Kilka dużych branż zostanie objętych obowiązkiem terminowej wymiany kasy fiskalnej na urządzenie działające online – przesyłające dane o transakcjach do Centralnego Repozytorium Kas. Pozostali przedsiębiorcy będą mogli użytkować obecnie posiadane kasy, jednak z czasem będą musieli zakupić i zacząć stosować kasy online’owe.

Zakup nowego urządzenia fiskalnego wiąże się z wydatkiem – dla najmniejszych firm jest to wydatek całkiem spory. Należy spodziewać się, iż ceny kas online’owych będą wyższe od cen obecnych kas przynajmniej o 200-300 zł. Wynika to z nowych funkcjonalności, w które urządzenia będą musiały być wyposażone.

Z tego względu twórcy projektu ustawy nowelizacyjnej zdecydowali się wprowadzić zmiany także w art. 111 ust . 4 ustawy o VAT. W obecnym brzmieniu przepis ten wskazuje, iż ulga na kasę fiskalną wynosi 90% wartości urządzenia, nie więcej jednak niż 700 zł. Od 2018 r. kwota maksymalna takiego odliczenia lub zwrotu ma zostać podniesiona do 1.000 zł.

 

Nowa ulga na kasę fiskalną – dla kogo?

Z prawa do odliczenia lub zwrotu w nowej wysokości będą mogli skorzystać nie tylko podatnicy rozpoczynający ewidencjonowanie, ale też wymieniający urządzenia ze względu na ustawowy obowiązek. Odliczenia zgodnie z nowymi przepisami będą więcej mogli dokonać m.in. mechanicy, wulkanizatorzy, właściciele stacji paliw, fryzjerzy, kosmetyczki, a także podatnicy świadczący usługi budowlane, gastronomiczne, usługi krótkotrwałego zakwaterowania oraz usługi fitness.

Nowa ulga do 1.000 zł na kasę będzie jednak przysługiwać wyłącznie na urządzenia online’owe. W ten sposób resort finansów chce promować nowy typ kas.

Zgodnie z art. 4 ust. 3 projektu ustawy nowelizacyjnej, podatnicy wymieniający kasy na online’owe ze względu na wprowadzony obowiązek, nie stracą prawa do ulgi, z której skorzystali przed wejściem w życie nowych przepisów – nawet jeśli od rozpoczęcia ewidencjonowania nie minęło 3 lata.

 

Utrata prawa do ulgi – nowe zasady

Podwyższenie kwoty maksymalnej ulgi na kasę fiskalną to jedna strona medalu. Druga to wydłużenie okresu, w którym podatnik może stracić prawo do takiego odliczenia, a co za tym idzie zostać zobowiązanym do zwrotu uzyskanej kwoty.

Kwestię tę reguluje art. 111 ust. 6 ustawy o VAT. Obecnie przepis ten brzmi:

Art. 111

(…)

6. Podatnicy są obowiązani do zwrotu odliczonych lub zwróconych im kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących, w przypadku gdy w okresie 3 lat od dnia rozpoczęcia ewidencjonowania zaprzestaną ich używania lub nie dokonują w obowiązującym terminie zgłoszenia kasy do obowiązkowego przeglądu technicznego przez właściwy serwis, a także w przypadku naruszenia warunków związanych z odliczeniem tych kwot, określonych w przepisach wydanych na podstawie ust. 7 pkt 1 i 2.

 

Od 2018 r. wspomniany w powyższym przepisie okres 3 lat ma zostać zastąpiony okresem 4-letnim. Wprowadzone też mają zostać inne zmiany:

Zamiast „zaprzestaną ich używania” ma pojawić się „zakończą prowadzenie działalności gospodarczej”.

Zamiast „nie dokonają w obowiązującym terminie zgłoszenia kasy do obowiązkowego przeglądu technicznego” ma pojawić się: „nie poddadzą w obowiązujących terminach kas rejestrujących obowiązkowemu przeglądowi technicznemu”.

 

Powyższe modyfikacje mają rozwiać wątpliwości podatników, które obecnie pojawiają się odnośnie przesłanek pozbawiających właściciela kasy prawa do ulgi.

Wejście w życie nowych przepisów w powyższym brzmieniu oznaczałoby m.in., iż podatnik nie straci prawa do ulgi np. w wyniku kradzieży kasy lub wymiany urządzenia na nowsze. Należy jednak podkreślić, iż obecnie ustawa nowelizacyjna jest w fazie projektu – przed ostatecznym opublikowaniem w Dzienniku Ustaw mogą w niej jeszcze zostać wprowadzone zmiany. Nie wiemy też, jakie wyjaśnienia przygotuje resort finansów do nowych przepisów.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl