Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Fiskalizacja kasy online – jak będzie wyglądała w 2018 r.
Fiskalizacja kasy online – jak będzie wyglądała w 2018 r.

Fiskalizacja kasy online – jak będzie wyglądała w 2018 r.

Posiadacze kas fiskalnych online będą mieli łatwiej podczas instalacji urządzenia w działalności. Nowe przepisy zdejmują z nich obowiązek składania w urzędzie skarbowym zgłoszenia o liczbie kas i miejscu (adresie) ich używania – w takiej formie, jak robi się to obecnie. Choć niektóre czynności kasa online’owa wykona automatycznie, dalej będzie niezbędna pomoc serwisanta. Podobnie jak obecnie, będzie on bowiem jedyną osobą uprawnioną do wykonania fiskalizacji.

Wprowadzenie kas fiskalnych online od 2018 r. ma w istotny sposób wpłynąć na unowocześnienie obrotu gospodarczego w Polsce. Za sprawą projektu rozporządzenia w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach, wiemy już, jak będzie wyglądał polski system kasowy od 2018 r.

Przesyłanie przez kasy online’owe danych o transakcjach do Centralnego Repozytorium Kas umożliwi administracji skarbowej bieżącą weryfikacje ich poprawności, a co za tym idzie wychwytywanie i eliminowanie przypadków poważnych nadużyć. Od podatnika natomiast wymagać się będzie jedynie zapewnienia urządzeniu dostępu do sieci teleinformatycznej – pozostałe czynności będą odbywać się w sposób ciągły i automatyczny.

 

Procedura fiskalizacji kasy

Obecnie rozpoczęcie pracy z kasą fiskalną wymaga od podatnika przejścia trzech kroków. Pierwszy to złożenie w urzędzie skarbowym pisemnego zawiadomienia o rozpoczęciu ewidencjonowania. Dokument ten powinien zostać złożony najpóźniej dzień przed terminem rozpoczęcia ewidencjonowania i zawierać dane takie jak m.in. imię i nazwisko lub nazwę podatnika, jego numer NIP, liczbę urządzeń fiskalnych oraz adresy miejsc, w których będą one zainstalowane, a także termin tejże instalacji.

Kolejny krok to fiskalizacja, czyli przełączenie kasy rejestrującej z trybu szkoleniowego na tryb fiskalny. Ta jednorazowa i nieodwracalna czynności może zostać wykonana wyłącznie przez uprawnionego serwisanta. Od momentu fiskalizacji urządzenie zapisuje wszystkie operacje w pamięci fiskalnej – podatnik może już rozpocząć wystawienie paragonów fiskalnych.

Trzeci krok to złożenie w urzędzie skarbowym pisemnego zgłoszenia o liczbie kas i miejscu (adresie) ich używania. Obowiązku tego należy dopełnić w ciągu 7 dni od fiskalizacji. W odpowiedzi urząd nadaje urządzeniu numer ewidencyjny, który należy w sposób widoczny i trwały nanieść na obudowę kasy.

 

Nowa procedura instalacyjna kasy online od 2018 r.

Po wejściu w życie nowych przepisów procedura instalacji kasy fiskalnej będzie prostsza dla podatnika. Nie będzie już bowiem musiał składać w urzędzie skarbowym zgłoszenia w celu nadania numeru ewidencyjnego. Urządzenie przy pierwszym połączeniu z Centralnym Repozytorium Kas wyśle automatycznie informacje o podatniku, a w odpowiedzi system nada kasie numer ewidencyjny i wprowadzi urządzenie do rejestru kas.

Należy przy tym podkreślić, iż z powyższego udogodnienia skorzystają wyłączenie podatnicy rozpoczynający pracę z kasą fiskalną online. Urządzenia „starego” typu w dalszym ciągu będzie trzeba zgłaszać w sposób tradycyjny w urzędzie skarbowym – nie mają one bowiem technicznej możliwości wysłania danych do CRK.

W rzeczywistości po wejściu w życie nowych przepisów obowiązek zgłoszenia kasy fiskalnej w celu nadania numeru ewidencyjnego nadal będzie spoczywał na podatniu. Różnica polega na tym, iż kasa online’owa „wyręczy” w tym swojego posiadacza. Dla przedsiębiorcy oznacza to mniej biurokracji i oszczędność czasu.

Natomiast jeśli chodzi o samą fiskalizację, nic nie wskazuje na to, aby w przypadku kas fiskalnych online przebiegała ona inaczej niż przy urządzeniach tradycyjnych. Nadal uprawnionym do wykonania tej czynności będzie wyłącznie serwisant posiadający ważną legitymację.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl