Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Kasy fiskalne online: Zmiany w ustawie o VAT
Kasy fiskalne online: Zmiany w ustawie o VAT

Kasy fiskalne online: Zmiany w ustawie o VAT

Nowelizacja przepisów o VAT wprowadzi sporo zmian w kwestii użytkowania urządzeń fiskalnych. Projekt ustawy wprowadza definicję Centralnego Repozytorium Kas, do którego trafiać będą informacje o wszystkich transakcjach rejestrowanych za pomocą kas fiskalnych online. Wprowadzony też zostanie m.in. nowy warunek dot. wystawiania faktur do paragonów, a wydłużony – okres, w którym podatnik może stracić prawo do ulgi na kasę. Sama ulga natomiast ma zostać podwyższona. Sprawdź, co się zmieni w ustawie o VAT w związku z wprowadzeniem kas online w 2018 r.

Od kasach fiskalnych online mówi się już od 2016 roku. Koncepcja urządzeń, które przesyłają dane o transakcjach do centralnego systemu informatycznego administracji podatkowej nie jest niczym nowym – rozwiązanie takie zostało wdrożone już w kilku krajach europejskich i przynosi pożądany skutek w postaci większych wpływów z podatków do budżetu państwa.

Kluczowe zmiany dotyczące kasy fiskalnych online mają zostać wprowadzone mocą ustawy zmieniającej ustawę o podatku od towarów i usług oraz ustawę – Prawo o miarach. Znamy już projekt tego aktu prawnego – został on opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji dnia 18 września 2017 r.

Ten nowy akt prawny wejdzie w życie 14 dni od ogłoszenia. Najprawdopodobniej będzie to początek 2018 roku.

 

Kasy fiskalne online w ustawie o VAT

Projekt ustawy nowelizacyjnej wprowadza pojęcie Centralnego Repozytorium Kas (CRK). Ten zaawansowany system informatyczny prowadzony przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej ma służyć do gromadzenia i przetwarzania danych o wszystkich transakcjach zarejestrowanych przez podatników stosujących kasy online. Dzięki tym danym administracja skarbowa będzie miała możliwość ustalenia wysokości obrotu i kwot podatku należnego, stawek VAT, rodzaju towaru lub usługi oraz czasu i miejsca instalacji kasy. Dostęp do tych informacji będą mieli: Minister Finansów, dyrektorzy izb skarbowych, a także naczelnicy urzędów skarbowych i celnych.

Zniknie obowiązek zgłaszania kasy w urzędzie skarbowym w celu uzyskania numeru ewidencyjnego – czynność ta zostanie wykonana automatycznie. Przy pierwszym połączeniu z CRK kasa fiskalna online wyśle informacje o podatniku, a system nada urządzeniu numer ewidencyjny.

Choć ustawowym obowiązkiem podatnika będzie przesyłanie danych z kasy online do CRK, w praktyce sprowadzać się to będzie do zapewnia urządzeniu stałego dostępu do sieci teleinformatycznej. Wszystkie czynności związane z przesyłem danych do CRK wykonywane będą w sposób ciągły i automatyczny przez kasy online’owe.

 

Wyższa ulga na kasę fiskalną online

Nowelizacja ustawy o VAT przewiduje stopniową wymianę kas przez podatników – w nowych przepisach znalazły się terminy, do których urządzenia „starego” typu będą uzyskiwać homologacje. Przy czym termin ten będzie wcześniejszy dla kas z papierową kopią paragonu, a późniejszy – dla kas z kopią elektroniczną.

Przewidziano jednak wprowadzenie obowiązku stosowania kas online dla niektórych branż – projekt nowelizacji określa w tym względzie konkretne terminy.

Oczywiście wymiana kas fiskalnych na online wiąże się z kosztami – całkiem sporymi, szczególnie dla małych przedsiębiorstw. Z tego względu w ustawie o VAT ma zostać zmieniony art. 111 ust. 4 – kwota maksymalna ulgi ma zostać podniesiona z obecnych 700 zł aż do 1.000 zł. Nowa, wyższa ulga na kasę fiskalną ma przysługiwać nie tylko podatnikom rozpoczynającym prowadzenie ewidencji za pomocą tego urządzenia, ale też zobligowanym przepisami do wymiany kas lub decydującym się na to dobrowolnie. Przewidziano przy tym wprowadzenie warunku, zgodnie z którym ulga będzie przysługiwać wyłącznie na zakup kasy online’owej.

 

Faktura do paragonu – wyłącznie z NIP-em nabywcy

Ustawodawca planuje wprowadzić także inne zmiany uszczelniające. Jedną z nich ma być ograniczenie możliwości wystawiania faktur do transakcji udokumentowanych paragonami fiskalnymi.  Dokument taki będzie można wystawić wyłącznie do paragonu posiadającego numer NIP nabywcy. Dzięki temu faktura i paragon będą powiązane, co ograniczy nadużycia. Resort finansów chce w ten sposób rozprawić się ze stosowaną przez nieuczciwe podmioty praktyką wystawiania zaprzyjaźnionym firmom faktur do paragonów nieodebranych przez klientów.

W praktyce zmiana ta będzie dość uciążliwa dla podatników posiadających starsze modele kas fiskalnych. Należy bowiem pamiętać, iż nie wszystkie dostępne obecnie na rynku urządzenia mają techniczną możliwość wydruku numeru NIP nabywcy na paragonie. Posiadacze takich kas, którzy będą chcieli zachować prawo do wystawiania faktur do paragonów, prawdopodobnie będą zmuszeni wymienić obecnie używane urządzenia.

 

Nowe możliwości użytkowania kas fiskalnych

Obecnie podatnik może stosować wyłącznie kasy fiskalne będące jego własnością. Nowelizacja ustawy o VAT ma wprowadzić możliwość rejestrowania sprzedaży za pomocą kas użytkowanych na postawie umowy najmu, leasingu, dzierżawy itp. Warunkiem będzie posiadanie przez urządzenie ważnej homologacji w dniu fiskalizacji.

Warto w tym miejscu podkreślić, iż nowelizacja ustawy ma zmienić brzmienie art. 111 ust. 3c – zgodnie z nowym zapisem, podatnicy będą mogli użytkować kasy, które na dzień fiskalizacji objęte były ważnym potwierdzeniem Prezesa Głównego Urzędu Miar. Obecnie ten moment to „dzień nabycia”. W praktyce zmiana ta oznacza, iż nie będzie już można kupować urządzeń „na zapas” i dokonywać fiskalizacji dopiero wtedy, gdy będą potrzebne.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl