Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Nazwy towarów i usług na paragonie fiskalnym – jakie powinny być
Nazwy towarów i usług na paragonie fiskalnym – jakie powinny być

Nazwy towarów i usług na paragonie fiskalnym – jakie powinny być

Jednoznaczność nazw towarów i usług zaprogramowanych w kasie fiskalnej to nie tylko kwestia zaufania konsumenta do sprzedawcy i budowania pozytywnego wizerunku firmy – to ważny wymóg ustawodawcy. Sprawdź, jak prawidłowo zaprogramować nazwy towarów i usług, aby spełniały one wymóg jednoznaczności. Dowiedz się, czy można stosować nazwy grup towarowych i przyporządkowywać jedną nazwę do towarów czy usług o różnych cenach.

Podatnik rejestrujący sprzedaż za pomocą kasy fiskalnej objęty jest różnego rodzaju obowiązkami i wymogami. Ma między innymi obowiązek wydawania paragonu fiskalnego każdemu klientowi będącemu osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej lub rolnikiem ryczałtowym. Regulacje w kwestii formalności, wymagań i obowiązków zostały określone w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 14 marca 2013 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. z 2013 r. poz. 363).

Kasa fiskalna powinna być prawidłowo zaprogramowana. Ważne jest m.in. wprowadzenie dokładnych nazw towarów i usług oraz przyporządkowanie im prawidłowych stawek podatku.

Od 2013 r. istnieje przepis, zgodnie z którym nazwa towaru lub usługi powinna wskazywać na jednoznaczną ich identyfikację. Czytamy o tym w § 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia:

§ 8. 1. Paragon fiskalny zawiera co najmniej:

(…)

6) nazwę towaru lub usługi pozwalającą na jednoznaczną ich identyfikację;

 

Przepis ten wzbudzał sporo wątpliwości podatników i był przedmiotem szczegółowych wyjaśnień publikowanych przez resort finansów. Obecnie dobrze rozumiemy, co oznacza, i jakie powinny być nazwy towarów i usług na paragonie fiskalnym.

 

Nazwy towarów i usług – jednoznaczne, czyli jakie?

Aby nazwy towarów i usług były zaprogramowane w sposób spełniający wymogi ustawodawcy, muszą jednoznacznie wskazywać, jakiego towaru lub jakiej usługi dotyczą. Kupujący nie powinien mieć żadnych wątpliwości, za co zapłacił i na jaki zakup wskazuje dana pozycja na paragonie fiskalnym. Dopuszczalne jest przy tym używanie skrótów, oczywiście zrozumiałych dla konsumenta.

Ponadto nazwy towarów i usług muszą umożliwiać organom kontrolnym weryfikację prawidłowości przyporządkowanych im stawek podatkowych.

Jak wskazuje resort finansów w wyjaśnieniu dotyczącym jednoznacznej nazwy na paragonie fiskalnym, sposób identyfikowania towarów i usług jest ściśle związany z asortymentem podatnika. Jeżeli przykładowo sprzedaje on sześć odmian jabłek w tej samej cenie, może zasadniczo zaprogramować dla nich jedną nazwę towaru „jabłka”. Jeśli jednak jabłka te różnią się ceną, powinien przyporządkować dla nich dwie osobne nazwy. Resort finansów podkreśla jednak, iż sposób określania nazw towarów i usług może być dostosowany do możliwości posiadanych urządzeń fiskalnych. Jeśli zatem możliwości kasy podatnika nie pozwalają mu zaprogramować kilku nazw, może on zaprogramować jedną nazwę dla kilku towarów z jednej grupy asortymentowej – nawet jeśli różnią się ceną. Oczywiście muszą to być towary czy usługi objęte tą samą stawką podatkową.

Podatnicy świadczący usługi przy tworzeniu nazw w kasie fiskalnej mogą wykorzystać nazewnictwo stosowane przez siebie przy tworzeniu zasad odpłatności (cennika).

 

Nazwy grup towarowych

Za niedopuszczalne uznaje się natomiast stosowanie nazw grup towarowych, takich jak np. „owoce”, „pieczywo”, „kosmetyki” czy „usługa budowlana”. Zamiast tego należy zaprogramować nazwy konkretne, np. „gruszki”, „awokado”, „kajzerka”, „bułka wrocławska”, „szampon do włosów”, „lakier do paznokci”, „położenie posadzki” czy „instalacja okien”.

Stosowanie zbyt ogólnych nazw jest nieprawidłowe nawet wtedy, gdy do transakcji udokumentowanej paragonem zostanie wystawiona faktura zawierająca szczegółowy opis każdego towaru czy usługi.

 

W trosce o konsumenta

Sposób zaprogramowania nazw towarów i usług w kasie fiskalnej leży w gestii podatnika. Ustawodawca nie wyznaczył katalogu takich nazw. Należy jednak pamiętać, iż paragon fiskalny jest dokumentem na użytek konsumenta – powinien umożliwić mu bezproblemową kontrolę sprzedaży i wskazywać jasno, jakie produkty czy usługi zostały przez kasjera zaewidencjonowane. Jednoznaczne nazwy na paragonie fiskalnym wzbudzają zaufanie do sprzedawcy i pozytywnie wpływają na kształtowanie wizerunku firmy.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl