Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Jak i kiedy będą funkcjonowały kasy online?

Projekt nowego rozporządzenia w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, reguluje kwestie związane z wymogami określonymi dla urządzeń fiskalnych – wprowadzone zostaną definicje i obowiązki nieznane wcześniej użytkownikom kas rejestrujących.

Natomiast projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach wyznacza m.in. terminy obowiązkowego stosowania kas online dla niektórych branż, nowe zasady uzyskiwania ulgi na zakup urządzenia oraz okoliczności powodujące utratę prawa do takiego odliczenia, a także nowe zasady m.in. w kwestii wystawiania faktury do transakcji udokumentowanej paragonem fiskalnym.

 

Kasy fiskalne online – jak będą funkcjonowały

Urządzenia fiskalne spełniające nowe wymogi ustawodawcy, oprócz podstawowych funkcji takich jak rejestracja sprzedaży, zapisywanie kopii paragonów itp., będą komunikowały się z Centralnym Repozytorium Kas (CRK). Ten zaawansowany system informatyczny prowadzony będzie przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej, a dostęp do przesyłanych przez kasy danych będą mieli Minister Finansów, dyrektorzy izb skarbowych, a także naczelnicy urzędów skarbowych i celnych.

Obowiązkiem podatnika będzie zapewnienie kasie online dostępu do sieci teleinformatycznej. Poza tym wszystkie czynności związane z przesyłem danych będą odbywać się w sposób ciągły i automatyczny – już samo urządzenie zadba o dopełnienie ustawowego obowiązku. 

 

Kasy fiskalne online drukują e-paragony

Nabywca towaru będzie miał wybór – otrzyma tradycyjny paragon papierowy lub zostanie mu przesłany e-paragon. Ten cyfrowy dokument będzie zawierał takie same dane, co wydruk, i będzie stanowił pełnoprawny dowód sprzedaży. Jak zapewnia ustawodawca, ani wprowadzenie Centralnego Repozytorium Kas, ani e-paragonów nie uprawni organów podatkowych do analizowania prywatnych wydatków konsumentów. Dane o sprzedaży będą gromadzone i przetwarzane, a ich prawidłowość kontrolowana, jednak dotyczyć ma to wyłącznie przedsiębiorców będących użytkownikami kas online.

E-paragony od 2018 r. będą dostępne dla wszystkich kupujących – niezależnie od tego, czy płacą kartą płatniczą, czy gotówką. Wymagane będzie jedynie wprowadzenie specjalnego kodu nabywcy.

 

Kasy fiskalne online we współpracy z terminalami płatniczymi

Projekt rozporządzenia w sprawie kryteriów i warunków technicznych przewiduje wprowadzenie wymogu komunikowania się kas online z terminalami płatniczymi. Zmiana ta ma wesprzeć upowszechnienie transakcji elektronicznych. Urządzenia fiskalne online będą wyposażone w łącze komunikacyjne dedykowane do współpracy z terminalem.

 

Wprowadzenie kas online to mniej obowiązków

Dzięki komunikacji kasy fiskalnej online z CRK niektóre czynności, które obecnie wymagają od podatnika np. wizyty w urzędzie skarbowym, będą wykonywane automatycznie. W przypadku tradycyjnych kas proces instalacji urządzenia wymaga wykonania trzech kroków: złożenia w urzędzie zawiadomienia o rozpoczęciu ewidencjonowania, fiskalizacji przeprowadzonej przez uprawnionego serwisanta, a także złożenia w US zgłoszenia o liczbie kas i miejscu/adresie ich używania. Podatnik użytkujący kasę online oszczędzi czas – nie będzie już musiał składać ostatniego z wymienionych dokumentów. Wprawdzie fiskalizacja nadal będzie musiała zostać dokonana przez serwisanta, jednak urządzenie przy pierwszym podłączeniu do CRK automatycznie wyśle informacje o podatniku. System natomiast nada urządzeniu numer ewidencyjny.

 

Korzyści z kas fiskalnych online

Mniejsza liczba formalności to nie jedyna korzyść, jaką odniosą użytkownicy kas fiskalnych online. Projekt nowelizacji ustawy o VAT przewiduje zwiększenie kwoty ulgi na zakup urządzenia nowego typu – ma ona wynieść nawet do 1.000 zł za każde urządzenie.

Podatnik nie będzie już musiał zastanawiać się, czy prawidłowo zaprogramował stawki podatkowe – po podłączeniu kasy do CRK system dokona automatycznej weryfikacji poprawności tych stawek.

To prawda, że po wprowadzeniu kas fiskalnych online od 2018 r. administracja podatkowa będzie miała większą kontrolę nad prawidłowością przeprowadzanych transakcji. Uczciwi przedsiębiorcy nie muszą się jednak niczego obawiać. Celem resortu finansów nie jest wychwytywanie drobnych błędów podatników, ale sprawne identyfikowanie poważnych, celowych nadużyć. Fakt, iż sprzedaż użytkowników kas będzie na bieżąco kontrolowana, przyczyni się wręcz do zmniejszenia liczby standardowych kontroli u tych przedsiębiorców, którzy uczciwie rejestrują wszystkie transakcje.

 

Oczywiście zmian jest więcej i są one bardziej szczegółowe – piszemy o nich w następnych artykułach.

Pliki (1)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl