Szkolenia

Jak wygląda szkolenie z obsługi kasy fiskalnej?

To zrozumiałe, że nie każdy podatnik zobligowany przez przepisy do zakupu kasy fiskalnej ma w małym palcu obsługę tego urządzenia. W rzeczywistości wielu użytkowników kasy fiskalnej wręcz się jej obawia – choć zupełnie niesłusznie. Obsługa kasy fiskalnej w istocie nie jest wcale trudna. Oczywiście zależy to od marki i modelu kasy, ponieważ każdy producent wprowadza nieco inne menu do swoich urządzeń, nie każda kasa ma skróty klawiszowe itd. Warto skorzystać ze szkolenia z obsługi kasy fiskalnej. Dzięki temu unikniemy ewentualnych błędów przy wystawianiu paragonów czy wprowadzaniu pozycji sprzedażowych. Czego się nauczę?
Szkolenie z obsługi kasy fiskalnej ma na celu wyjaśnienie użytkownikowi wszystkich funkcji, które w istocie są mu potrzebne i których będzie używał. Możemy się spodziewać nauki drukowania paragonów, raportów miesięcznych, raportów dobowych oraz wydruków niefiskalnych. Podczas szkolenia nauczymy się też nieco programowania. Programowaniem tym określamy po prostu wprowadzanie nowych pozycji sprzedażowych, zmianę cen czy nazw towarów itd. Skrupulatnie notujmy zdobyte informacje, abyśmy mogli je wykorzystać podczas trybu testowego kasy – zanim zostanie ona poddana procesowi fiskalizacji. Można stwierdzić, że praca kasy fiskalnej w trybie testowym jest częścią naszego szkolenia, ponieważ możemy wtedy wprowadzać dowolną ilość transakcji, które nie zapiszą się w pamięci i nie będzie trzeba płacić od nich podatku.

Kto mnie tego nauczy?
Organizacją takich szkoleń zajmują się uprawnione serwisy kas fiskalnych. Przy zakupie nowego urządzenia serwis w większości przypadkach oferuje usługę szkoleniową gratis. Takie spotkanie może się odbyć zarówno w biurze serwisu, jak i u podatnika. Wszystkie te szczegóły ustalamy indywidualnie z serwisantem. Oczywiście można też skorzystać z płatnych kursów organizowanych przez inne podmioty. Zaletą takich szkoleń jest otrzymanie przez uczestników certyfikatu, który mogą wykorzystać w następnych firmach. Wadą przede wszystkim koszt oraz ograniczony zakres kas fiskalnych, których obsługi można się nauczyć. Serwisant, z którym jesteśmy związani, nauczy nas dobrze obsługi dokładnie tej kasy fiskalnej, którą zakupiliśmy. 

Kto może wziąć udział?
Zwykle serwisy nie wprowadzają ograniczeń dotyczących ilość osób, które mogą wziąć udział w szkoleniu z obsługi kasy fiskalnej. Oczywiście należy tu zachować rozsądek. Warto, aby zaprosić na nie wszystkich pracowników, którzy mają lub będą mieli do czynienia z kasą fiskalną w naszej firmie. Możliwość zadawania pytań z pewnością przyda się użytkownikom. Serwisant może także wyjaśnić podstawowe pojęcia związane z kasą rejestrującą, na przykład numer unikatowy czy moduł pamięci, a także wspomnieć o najważniejszych przepisach obowiązujących podatników ewidencjonujących sprzedaż dla osób fizycznych za pomocą kasy fiskalnej. 
Pierwsze szkolenie z obsługi kasy fiskalnej zazwyczaj jest darmowe. W przyszłości oczywiście możemy poprosić o kolejne spotkania lub powtórzenie materiału dla nowych pracowników, musimy jednak liczyć się z opłatą. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl